The Blog

Cost Reduction ???
Ekim 22nd, 2018Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Maliyetleri HEMEN aşağı çekmek istiyoruz, ama nasıl ?

Ben, aşağıdaki 5 maddeyi hep denedim ve her defasında olumlu sonuçlar aldım.

1. Herby’leri (darboğaz) ortadan kaldırın. Süreçlerinizin önünde işlem görmeyi bekleyen fazla yarı mamul varsa, o süreç Herby ‘dir. Geri prosesleri durdurun, Herby’yi iyileştirecek uygulamalar yapın ve geri prosesteki iş gücünü başka yerde kullanın. Çıktı = En yavaş süreç hızıdır! Aşırı üretim yapmayın, hat dengelemesi yapın.

2. Bir süreç üretiyor, kaplara dolduruyor ve kap dolunca bir sonraki sürece işlem görmesi için kapları taşıyorsunuz. Kap boyutunu hemen yarıya indirin. Göreceksiniz stoklar ve Lead-time yarıya inecek. Eğer yapabiliyorsanız ardışık süreleri birbirine yakınlaştırın ki hiç taşıma yapmaya gerek kalmasın.

3. Operatör ile malzemecinin işlerini net olarak ayırın. Sahada dolaşan tek ekip malzemeciler olsun. Operatör : Doktor (ameliyat masasından kalkmaz) // Malzemeci: Asistan. (doktora malzeme tedariği yapar).

4. Tedarikçiler ile aranızda Süper Market olsun ve JIT satın alma yapın. SM Lead-time’ı azaltır, kamçı etkisini sönümler ve stok seviyesi düşer.

5. Kullanılmayan ne kadar ekipman varsa FİZİKSEL olarak kaldırın. Ergonomik rahatlama elde edin, göz seviyesinin üstünde bir engel koymayın.

Leave a Reply


+ 4 = onbir

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler