The Blog

Değer (Lean) / Etkinlik – Verimlilik
Nisan 4th, 2015Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Geçtiğimiz haftalarda bir grup arkadaşımla dört çeker araçlar ile kaz dağlarına çıktık. Yolculuk esnasında grup içinden bir arkadaşım ban “Lean” bir gezi yapıp / yapmadığımızı sordu. O’na göre dur / kalk ilerliyor ve yolda birçok olay ile karşılaşıp tepeye ulaşmak için zaman kaybediyorduk. Ve bunlar bir tür kayıptı! Ben ise kendisine tam anlamı ile LEAN bir gezi yaptığımızı söyledim.

Lean en basit anlamı ile planlanan ile gerçekleşenin tutması demektir. Yani hedefiniz amacınız ne ise ve süreç sonunda da onu elde edebiliyorsanız LEAN’siniz demektir. Bizim Kaz dağlarına çıkma amacımız tamamen macera dolu bir gün geçirmek ve keyif almaktı. Tepeye şu kadar saat de ulaşalım ya da araçlarımız hiç kara saplanmadan ilerleyelim gibi bir amacımız yoktu. Aksine istediğimiz yerde durarak mola vermek, doğanın zorlukların karşı mücadele edebilmek için engelli yolları kasti olarak tercih etmek bizim tamamen bilinçli olarak yaptığımız birer eylemdi. Yani bizim için kayıp değil aksine tam anlamı ile “değer”di (value).

Peki gerçek manada değer (value) ne demek?

Bu cevabı verebilmek için önce Efficiency (verim) ve Effectiveness (Etkin) kelimelerinin ne anlama geldiklerine bir bakalım.

Efficiency bir işi en düşük maliyete yapmak demektir. Yani bir hizmeti / ürünü veren açısından süreçlere bakıldığı zaman- en az kaynak ile en çok çıktıyı elde edebilmektir. Örneğin bir bankada gişede üç eleman ile müşterilere servis verildiğini düşünelim. Müşteri bekleme süresi de ortalama 9 dk olsun. Belki banka bu durumda akşama kadar tüm müşterilerine servis / hizmet vererek – sadece üç kişi ile bu işi yapma sonucunda kendi operasyonlarını verimli bulabilir. Peki bu durumda acaba müşteri mutlu mudur ? Yani servis / hizmet alabilmek için ortalama 9 dakika beklemek den dolayı keyfi kaçmış mı dır?

İşte bu aşamada effectiviness (etkinlik) devreye girmektedir. Yani ürün / servis alan açısından süreçlere bakıldığı zaman, servis alan açısından aynı maliyet ile en hızlı sevisi / ürünün elde edilebilmesi. Aynı bankanın bu sefer 3 elaman yerine  9 eleman lile çalıştığını varsayalım. Bu durumda kişi başına ortalama bekleme süresi  3 dakika olacaktı. Bu sonuç müşteri açısından oldukça iyi bir bekleme zamanı olduğu için, sürecin müşteri açısından etkin olduğunu belirtebiliriz. Ancak bu durumda hizmet / servis veren mutlu mudur ? Üç kişi ile yapılabilen bir süreci dokuz kişi ile yapmak! Ardaki tek fark maliyet ve hizet seviyesi!

  • İlk durumda; hizmet veren memnun, çünkü verimli – ancak hizmet alan mutsuz çünkü süreç etkin değildir.
  • İkinci durumda; hizmet veren mutsuz, çünkü süreç verimsiz – ancak hizmet alan mutludur, çünkü süreç etkindir.

Peki bu durumda hangisi tercih edilmelidir. ? Her ikiside değil.

İşte bu aşamada değer (value) kavramı ortaya çıkmaktadır. Değer hem hizmet / servis veren hem de alan tarafından kabul edilebilecek orta noktanın bulunduğu yerdir. Bir başka ifade ile değer; hizmet / servis veren ile alanın karşılıklı rıza göstererek, ortak bir payda da buluştuğu, her iki taraf açısından da kabul edilebilecek noktadır (trade-off).

Leave a Reply


+ 3 = dokuz

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler