The Blog

Erol KOTLER / (Bir Üsküdar ayakkabıcısı)
Nisan 16th, 2015-Satis ve PazarlamaLütfi Apilioğulları 1 Comments

Erol KOTLER (soyadı elbette bu değil) Üsküdar’da bir ayakkabı mağazasının sahibi ve işletimecisi. Kendi ve oğlu karşılıklı, iki küçük dükkanda çocuk ayakkabıları satışı yapıyorlar. Müşteri profili genelde anne ve çocuklar.

Erol Kotler çok başarılı bir esnaf. İşini çok seven, iyi bilen ve de iyi yöneten birisi. Kendi mağazasının CEO’su.

Erol Kotler’in dükkanı genelde dolu ve mağazasına giren hemen hemen hiç boş çıkmıyor. Gelen müşteriyi, ürün vererek gönderme olasılığı 90%’ler seviyesinde. Öyle sadık müşterileri var ki, gelen aynı zamanda başkalarına da referans oluyor. Eşime bir arkadaşı tavsiye etmişti, 5 sene oldu, iki çocuğumun tüm ayakkabılarını oradan aldık. Eşim de yıllardan beri arkadaşlarına tavsiye ediyor. Hani müşteri memnuniyeti anketi yapılsa, herhalde muazzam sonuç alır.

Peki, Erol KOTLER’in bu başarı sırrı nereden geliyor ?

  • Kral’a hizmet : Gülümsemesini bilmiyorsan, esnaf olma diye bir Çin atasözü vardır. Müşteriye karşı her daim güler yüzlü, sabırlı, tevazu sahibi ve anlayışlı biri Erol Kotler. Annelerin çocukları için en iyisini, en uygun fiyata aradığı, çocukların satın alma sürecinde bin bir türlü yaramazlık yaptığı bir sektörde – sabır ve güleryüz son derece önemli olsa gerek. Etol Kotler bu anlamda çok başarılı. Çok iyi empati yapıyor ve en önemlisi müşterinin gücünün farkında. Bir müşterinin yeniden gelmesi ya da başka müşteriler getirecek olduğunun farkındalığı ile müşteriye yaklaşıyor, O’na hizmet ediyor.
  • Önce müşterinin kalbini fethetmek : Fiyat konusunda son derece anlayışlı bir esnaf Erol Kotler. Pazarlığa her daim açık, hiç diretmiyor ve müşteriyi asla geri çevirmiyor. Kısa vade, tek atımlık kar yerine – uzun vade ilişkiye yatırım yaparak, önce müşterinin kalbini kazanıyor. Bu sayede gelen bir daha geliyor, başkalarını da getiriyor.
  • Müşteri ürün aramaz, bir soruna çözüm arar : Ürünleri her daim kaliteli, trend ve müşteriye sürekli alternatifler sunuyor. Mağazada ürünleri fiyatlarına göre segmente etmiş ve müşterinin durumuna göre hemen gerekli yönlendirmeyi yapıyor. Bazen bir ayakkabı için 20 ‘den fazla ürün gösterip, sabırla müşterilerin her isteğine pozitif reaksiyon veriyor. Ayakkabıları tek tek aşağıdan getiriyor, denetiyor ve müşterinin rahat karar vermesi için ona sonsuz zaman tanıyor. Birine zaman tanırken – hemen bir diğer müşterisi ile ilgileniyor. Müşterinin aslında ürün aramadığını – bir soruna çözüm aradığı bilinci ile konuya yaklaşıyor ve en ideal çözümü müşteri ile birlikte buluyor.
  • Kalite ürün’ün değil, müşterinin geri gelmesidir : Ürünleri müşteri beğenmez, ise koşulsuz değiştiriyor, asla sorun çıkarmıyor ve müşteriye güven hissi veriyor.
  • İşbirliçi planlama ve talep tahminleme : Ürün çeşitliliği son derece uygun. Renk / numara konusunda bir çok rakibi sorun yaşarken, O iyi bir forecast ile doğru ürünleri mağazaya getiriyor. Küçük mağazasındaki, küçük deposunda olan stok devir hızı inanılmaz. Bunun için regresyon analizi gibi yöntemler de kullanmıyor. Sadece müşterisini dinliyor, beklentileri anlamaya çalışıyor ve kendine has yöntemler ile planlamayı aslında müşterisi ile birlikte yapıyor. O an için elinde olmayan ürünler için anında talep alıp, ertesi güne ürünü müşteriye teslim ediyor.

Erol Kotler, bahsettiğim gibi sade bir esnaf. İki kişilik dev bir organizasyon.

Peki günümüz büyük firmalarında durum nasıl ?

Kaçında Erol Kotler’ler ya da O’nun iş yapış şekli var ? Kaçımız iş dünyasında buna benzer durumlar ile karşılaşıyoruz ? Ne kadar etik / doğru pazarlama yapıyoruz ? Kaç müşterimiz gerçekten alternatifleri olsa hala bizimle iş yaparlar?

'One Response to “Erol KOTLER / (Bir Üsküdar ayakkabıcısı)”'
  1. Merhaba Bu yazıyı çok beğendim siteme ekleyebilirmiyim. Birde yazılarınızı benim sitemde de yayınlayabilirsiniz. iyi çalışmalar Erdal Gökyıldız

Leave a Reply


6 − üç =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler