The Blog

Fish Market (Yalın Görsel Yönetim)
Temmuz 19th, 2012-Üretim Yönetimi, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 1 Comments

Rekabet dünyasında hayatta kalabilmek için iki nokta varki son derece önemlidir.

Ya inovasyon yeteneğiniz ile pazara ilk giren olacaksınız, ya da operasyonel mükemmellik yetkinliğinizle hızlı bir takipçi olacaksınız. Bugün apple’ın ulaştığı inovasyon ve hız yetkinliğine ulaşamayan Nokia, Blackberry gibi firmaların, yada Kodak- Sony gibi devlerin artık eski güçlerinde olamayışlarının en temel nedeni gerçekte eskiden var olan bu iki özelliklerini giderek yitirmelerinden kaynaklanmaktadır.

Her iki durum içinde elzem olan en öncelikli şey ise “bilgiye ulaşma, bilgiyi yorumlama ve bilgiyi değere dönüştürebilme” yeteneğinizdir. Bilgi eğer zamanında edinilir ise değerlidir. Bazı bilgiler anlık ya da saatlik, bazıları her vadiya sonunda, bazıları haftalık ya da bazıları ise aylık bazda değerlendirilir. Günümüz işletmelerinde rastladığımız önemli bir eksiklik bilgi kirliliği içinde çalışıyor olmalarıdan dolayı, nereye odaklanacaklarını bilememeleri ve bunun etkisi olarak verimsizlik kaynaklarını ortadan kaldıramamalıdır. Özellikle üretim gibi süreçlerinde her saniye değişikenliğin olduğu ortamlarda bilgi iletimi ve paylaşımı son derece önemlidir. Olası problemlerin hılzı bir şekilde farkedilmesi, ilgili yerlere iletilmesi ve yine hızl bir şekilde aksiyon alınıp sorunun çözümlenmesi rekabette fatk oluşturan en temel unsurlardandır.

Biz buna Yalın’da Quick Response System diyoruz.

Fish Market

 

 

 

 

 

 

 

 

QRS’in süreçlere uyarlanması için bugün bazı teknolojik ekipmanlardan yararlanıldığı gibi , son derece basit olan görsel uygulamalardan da faydanılmaktadır. Otomasyona dayalı Andon sistemleri, problem esnasında hattı durduran Poka&Yoke uygulama örnekleri olduğu gibi Fish Market dediğimiz son derece basit görsel uygulamalarda bu süreci desteklemektedir.

Fish market’lerde amaç gerçek zamanlı olarak problem yaşanan ürün ile ilgili ivedi bilgi aktarımın yapılması ve çözüm üretilmesinin sağlanmasıdır. Nasıl balık pazarında taze balıklara herkes el sürer ve bakıklar ilgi odağı olur ise, fish market konseptinde de arızalı ya da problemli ürünler herkesin görebileceği bir platforma bırakılarak taze problemin varlığının bildirimi yapılır. Problemi çözmek ile görevli olan proses mühendisi ile problemin çözüldüğünü onaylamaktan sorumlu kalite mühendisi bu noktaya gelerek 5W yöntemi ile sorunu çözmeye çalışırlar. Kök neden analizi sonunda ise kalıcı çözüm üretmek için PDCA yöntemi ile sorunu çözerler.

QRS sürecinin başarı ile uygulanabilmesi için ;

– Üretim destek ekibinin üretim alanın içinde bir yerde oturuyor olması ve sürekli / düzenli olarak hatlar arasında bulunan fish market’leri ziyaret edip üretimin kalite / perfomans problemlerini yerinde incelemesi gereklidir. Mavi yaka çalışanların – üretim destek ekiplerine her daim ulaşabilir olmaları ve onların da konforlu ofisler yerine kendileri ile aynı ortamda bulunduklarını görmeleri mavi yaka motivasyonu ve verimi açısından son derece önemlidir.

Üretim süreçlerinde gerçekte fabrika müdüründen – takım liderine kadar herkesin olan bitenleri yerinde görmek ve problemlerin çözümlendiğini garanti altın almak için mutlaka belirli aralıklar ile üretim süreçlerinde ki fish market’ler ve görsel bilgi panolarını denetlenmelidir. Bir takım lideri her saat’de bir denetleme yaparken, proses mühendisi ya da kalite mühendisinin her iki saat’de bir, kalite müdürü ya da mühendislik müdürününde günde en az iki defa ve fabrika müdürününde en az bir defa iletişim panolarını ve fish marketleri denetlemesi gereklidir.

– Bu konseptin düzenli çalışması için gerekli bir diğer konu ise operatörün problem gördüğü anda hattı durdurma yetkisinin olması ve eskalasyon sisteminin devreye alınmasının gerekliliğidir. Eğer fish market’de bulunan problem belirli bir süre içerisinde çözüme ulaşamazsa ; operatör’ün mutlak süretle bir üst birime , yine ulaşılamazsa daha üst birime durumu eskale eder. Burada amaç problemi ivedi olarak ortadan kaldırak ve operatöre gereken tüm desteği verildiğinin gösterilmesidir.

Görsel yönetim teknikleri – problemlerin fark edilip, zamanında önlem alınabilmesi için kullanılan basit yalın teknikleridir.

 

'One Response to “Fish Market (Yalın Görsel Yönetim)”'
  1. YALIN URETIM dedi ki:

    Resimler ile çok açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık derim.

Leave a Reply


× üç = 6

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler