The Blog

Herby, Small Lot, Real Time Repair
Şubat 19th, 2017Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Bu gün size verimliliğinizi artırabilmeniz için yapmanızı tavsiye edeceğim bir kaç basit unsurdan bahsedeceğim.

Darboğaz (Herby): Herby’yi Goldratt’ın “Amaç” adlı kitabını okuyanlar hatırlayacaktır. Goldratt kitabında “kısıtlar teorisini”; bir grup izci çocuğu nasıl dağıtmadan, tek blok halinde hedef noktasına götürebildiği örneği ile anlatmıştır. Grup arasında en yavaş ilerleyen ve sürekli arkada kalan küçük, şişman izci çocuk Herby’yi ekibin en başına almış, ekip üyelerinin Herby’yi geçmelerine müsaade etmemiş, üzerindeki ağır yükleri ekibin diğer üyelerine dağıtmış, ve Herby ‘nin daha hızlanabilmesine olanak sağlayarak ekibin birlikte, dağılmadan, daha hızlı bir şekilde yol almasını sağlatarak – ekibin tek blok / parça olarak aynı anda hedefe ulaşabildiğini anlatmıştır.

Darboğaz (bottleneck) denilen kavram üretim süreçleri için son derece önemlidir. Aynen yukarıda aktarıldığı gibi üretim süreçlerinde de Herby ‘ler mevcuttur. Eğer süreç önünde bekleyen yarı mamuller var ise biliniz ki orada darboğaz ya da Herby var demektir. Önceki süreçlerin darboğaz olarak tanımlanan sürece göre daha hızlı olması olarak da düşünebilirsiniz Herby’yi. Bu durumda önceki süreçlerin çalışmasını devam ettirerek elde edeceğiniz tek şey darboğaz proses önündeki yarı mamul stoklarını artırmak yani izci çocuklarını grubunu dağıtmak olacaktır.

Üretimdeki en temel kurallardan biri, üretebileceğiniz maksimum rakam – süreç içindeki en yavaş sürecin hızına / performansına bağlıdır. Yani nihai olarak elde edebileceğiniz çıktı –süreç içindeki en yavaş prosesin üretim miktarı kadardır. Bu bağlamda üretim kapasitesini artırmak için yapılması gereken yegane şey darboğaz sürecin performansını ya da kapasitesini artırmaktır – önceki prosesleri mevcut darboğaza rağmen çalıştırmaya devam etmeniz size ancak stok ve problem olarak geri gelecektir.

Küçük Lot Size (Small Lot): Malzeme, yarı mamul ya da mamuller mutlak suretle bir kap içinde saklanır ve bir yerden bir yere taşınır. Üretim süreçlerinde dikkat edilmeyen önemli unsurlardan biride kap (konteyner) tipi ve iç adet miktarıdır.

Örneğin akışın tesis edilemediği bir süreçte lot olarak yarı mamulleri üretip, bir kap içinde bir sonraki sürece götürmeniz gerektiğini düşünelim. Teknik olarak kap dolmadan – süreç içinde üretilen malzeme / yarı mamuller bir sonraki sürece götürülmeyecek ve kap dolana kadar o süreçte üretilen malzemeler / yarı mamuller bekleyecektir.

Şimdi duruma bir bakalım;

  • Eğer kap büyük ise dolması uzun sürecek ve bir sonraki üretim sürecinin başlaması gecikecektir. Bu durum Lead Time’ın uzaması anlamına gelmektedir.
  • Yine, kap büyük ise kabı taşımak için forklift / transpalet gibi extra ekipmanlar gerekecek ve bu durumda hem işletme trafiği hem de maliyetler artacaktır.
  • Kabın büyük olması demek hem stokların artması hem de kap maliyetinin artması demektir.

Bu bağlamda akışın tesis edilemediği yerlerde malzeme transferini olabildiğince küçük konteyner / kaplar ile sık şekilde yapmak her anlamda verimliliğinize katkı sağlayacaktır.

Gerçek zamanlı tamir (Real Time Rework): Yield ile ölçtüğümüz sağlam / test edilen oranı bir çok süreç için 100% değildir. Mutlaka suretle süreç içinde testten geçmeyen ürünler olabilmektedir. İşletmelerin yaptığı hatalardan biri de tamir bekleyen ürünleri biriktirip, başka bir alanda / zamanda tamir etmeye çalışmalarıdır.

Eğer işletmenizde böyle bir alan var ise üretim sayı takibi, performans takibi yapabilmeniz pek mümkün değildir. Bu duruma ilave olarak eksik üretim, sipariş gecikmeleri gibi sorunlar ile de karşılaşmanız mümkündür. Tamirin gerçek zamanlı yapılması hem akışın kesintisiz olmasına hem de yönetsel kolaylık sayesinde verimliliğe doğrudan etki eder.

Leave a Reply


bir × = 8

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler