The Blog

KAIZEN ve Genchi-Gembutsu’nun gücü
Nisan 25th, 2013-Üretim Yönetimi, -Yalın Altı Sigma, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Değişim ve gelişim konuları bu aralar herkesin birinci gündem maddesi. Verimlilik, kayıplar ile mücadele, hız, kalite, maliyet gibi probemlere çözümler aranıyor. Bu konu üzerine o kadar çok model, strateji ve jargonlar üretiliyor ki bazen hepimizin kafası karışıyor, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Oysa yapmamız gereken tek bir şey var. Kaizen!

Ben şahsen değişim sürecindeki yegane ve en önemli olgunun Kaizen ve Kaizen içindeki en önemli silahında Genchi-Gembutsu olduğunu düşünüyorum. Bakın size bunu bir örnek ile açıklamaya çalışayım.

Geçtiğimiz günlerde talaşlı imalat sürecinde bir parçanın 30% civarında fire vermesi problemi ile karşı karşıya kaldık. CNC’ye bağlanan parçalarının yüzeylerindeki pah alınıyor ancak parça üzerindeki bazı alanlar tam olarak pahlanamıyor ve süreç çıkışında parça görsel açıdan uygun olmadığı için kullanılamıyordu. Hem parça fire oluyor hem de o parçayı üretmek için gereken zaman boşa gidiyordu.

Hemen bir KAIZEN ekibi kurduk ve olay yerinde, gerçek ürüne dokunarak (Genchi-Gembutsu), süreci incelemeye başladık. Ekip içince teknik elemanlar olduğu gibi konu ile doğrudan ilgili olmaya başka kimselerede yer verdik. Herkes fikrini söylüyor, tartışıyor ve denemeler yapıyorduk. Ancak bir türlü istediğimiz sonucu alamıyorduk. Kendi imkanlarımız ile çözüm üretemeyeceğimizi anladık ve CNC’ye bağladığımız parçayı gönderen tedarikçiye KAIZEN ekibi ile birlikte gitmeye karar verdik.

Tedarikçi firma metal enjeksiyonda parçayı basıyordu. Kendi tedarikçisinden aliminyum külçeyi alıyor ve enjeksiyon prosesinde parça basıyordu. Probleme etki edebiklecek 6M’i incelemeye başladık.

  • Makine : Tonaj olarak uygun, kalıplar düzgün çalışıyordu.
  • Man (İnsan) : Operatörler eğitimli ve ne yaptığını biliyorlardı.
  • Metod : Üretim tekniğinde bir soruna raslamadık.
  • Mother nature (doğal ortam) : Ortam sıcaklığı ve çevre koşullarında bir problem gözükmüyordu.
  • Measurement (ölçüm) : Süreç öncesi ve sonrasındaki ölçümler bize problemin gerçekte bu noktada ortaya çıktığını gösteriyordu. Spektrometre ile yaptığımız analizlerde enjeksiyon çıkışında parça üzerinde olmaması gereken partiküllerin olduğunu farketik. !
  • Material (Malzeme) : Malzeme analizini yaptığımızda istenilen malzeme kriterlerinde olduğunu tespit ettik. (EL-150 tür hammade olması istenmişti)

İlk 4M’de sorun yok gibiydi. 5.M bize problemin varlığını söylüyor ancak 6M ise doğru malzeme kullandığımızı gösteriyordu. Sorun burada da çözülecek gibi gözükmüyordu. Tedarikçi firmayı da yanımız alarak ham madde üreticisine gitmeye karar verdik.

Ham madde üreticisi , hurda ve metal atıklarından alimünyum külçe yapıyor ve süreçleride oldukça kontrol altında gibi duruyordu. Bir çok değişik hammaddeyi istenilen bileşenler ile karıştırıp, ilgili proseslere sokup beklenen özelliklerdeki ham maddeyi sağlıyorlardı.

Hep beraber problemi tartışmaya başladık. Ham madde üreticine nihai ürünü ve parçanın ürünün neresinde kullanıldığını, yaşadığımız problemleri aktardık. Herkes bir şeyler söylüyor ve çözüm arıyorduk. Birkaç deneme sonunda ham madde içindeki silis miktarını 12% mertebesinden 14% mertebesine çıkarma önerisi geldi. Denedik ve 100% sonuç aldık. Evet, sorun belli olmuştu. İstenilen ham madde karakteristiği uygun değil ve farklı özellikle bir ham madde kullanılması gerekiyordu. Bu problemi ancak üç firma, tek bir konuya odaklanarak çözebilmiştik. Probleme odaklanmak, olay yerine sonuna kadar giderek, ısrar ile çözüm aramak. Bunu yaparken de ekip olarak çalışmak ve tüm fikirlere saygı duymak.

Kaizen’de teknik olarak konuya hakim olmanız gerekmiyor. Doğru insanlara, doğru şekilde sorular sorar ve kişilerin rahatlıkla fikirlerini beyan etmelerine olanak sağlarsanız çözemeyeceğiniz hiçbir sorun kalmaz.

O nedenledir ki Lean’de Impossible kelimesini I’m possible şeklinde okurlar.

Leave a Reply


5 × üç =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler