The Blog

Kalitesizlik – kaliteli olmaktan daha maliyetlidir!
Ocak 9th, 2017-Yalın Altı Sigma, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Kalite, müşterinin geri gelmesidir, ürünün değil (Siemens).

Kalite maliyetinin iki bileşeni vardır.

Birincisi bileşen; Prevention cost dediğimiz – hatayı yakalamak ya da oluşumunu engellemek için yaptığımız tüm faaliyetleri içerir. Kalite bilincini ve yetkinliği geliştirmek için verilen eğitimler, daha etkin ölçüm, değerlendirme ve denetim için gereken kalite kontrol sistemlerinin kurulumu / yönetimi, ileri seviye test ekipmanları – üretim ekipmanları, birinci sınıf malzeme kullanımı, tedarikçi seçim ve denetleme süreci, girdi kontrol gibi faaliyetlerin maliyetleri bu gruba girer. Teknik olarak prevention cost artıkça kalitenin iyileşmesi beklenir ve Prevention coşt bir işletmede- faaliyetler artıkça lineer olarak değil – exponentially olarak artar ve mükemmelliği yakalamak için sonsuza doğru gider.

İkinci bileşen; Failure cost dediğimiz – kalite hatalarının oluşturduğu maliyetlerdir. Proses fireleri, re-work maliyetleri, müşteri şikâyetleri sürecinin operasyonel (iade / değiştirme, garanti maliyetleri) ve yönetsel maliyetleri (süreç yönetimi ve düzeltici aksiyonlar), kaybedilen kontratlar gibi tüm maliyetleri bu gruba alabiliriz. Genel olarak iyi tasarlamamış operasyonel süreçlerde, ucuz malzeme / uygun olmayan ekipman kullanımı ve yetkin olmayan iş gücü ile yürütülen süreçlerde bu maliyet oldukça yüksektir. Kalite oranların iyileşmesi teknik olarak failure cost un exponentially olarak azalmasına etki eder.

Buradan görüldüğü üzere amacımız toplam kalite maliyetinin en aza indirgemek olduğuna göre, her iki maliyetin toplamına bakmamız gerekir. Her iki eğrinin kesiştiği nokta gerçekte toplam kalite maliyetinin en az olduğu noktadır. Bu noktanın sol tarafında failure cost daha yüksektir ve mutlak suretle aksiyon alınması gerekir. Sağ tarafına doğru gidildikçe prevention cost ve toplam cost artar. Ancak bazı durumlarda toplam kalite maliyetinin artış göstermesi, ürünü daha iyi fiyata satmanıza ve dolayısı ile cironuzun da artmasına etki eder. Bu durumda toplam kalite maliyetinin en optimum olduğu nokta geçekte maksimum karın elde edildiği yer olmayabilir.

O nedenle, işletmelerin gerçek kalite / kalitesizlik maliyetlerini iyi irdelemeleri ve kalite kontrol sürecinin gerçekte bir MUDA olduğunu çok iyi anlamaları gerekir. Şimdi süreçlerinize bir daha bakarak ne kadarlık toplam kalite maliyetinizin olduğunu ve bunun cironuza ne orana etki ettiğinizi ve hatta eğer bu maliyetler olmasa ve yine aynı ciroyu elde etseniz karlılığın ne olacağını bir düşünün.

Unutmayın kalitesizlik – kaliteli olmaktan daha maliyetlidir!

Leave a Reply


sekiz − 4 =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler