The Blog

OEE’nin ciro ve karlılık üzerindeki etkisi !
Nisan 28th, 2013-Üretim Yönetimi, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Eğer fabrikanızda sadece bir tek KPI (Key Performance Indicators) takip etmeniz gerekseydi bu hangisi olurdu ?

Ben şahsen OEE (Overall Equipment Efficiency) derdim. Neden mi ?

Aşağıdaki simulasyona bir bakalım.

 Case-1’de 100% verim olduğu durum gösterilmiştir. Yani en mükemmel durumda mevcut ekipman ve insan kapasitesi ile 3,582$ ciro / vardiya ; 29% kar marjı ile elde edilmiştir.

 Case-2’de 85% (OEE= Dünya Standardı) verim olduğu durum gösterilmiştir. Yani Dünya standardı OEE koşullarında, mevcut ekipman ve insan kapasitesi ile 2,288$ ciro / vardiya ; 25% kar marjı ile elde edilmiştir.

 Case-3’de 65% (OEE= Türkiye Ortalaması) verim olduğu durum gösterilmiştir. Yani ülke ortalması OEE koşullarında, mevcut ekipman ve insan kapasitesi ile 2,048$ ciro / vardiya ; 13% kar marjı ile elde edilmiştir.

 

Ülkemizde durum maalesef bu şekildedir. Düşük OEE değerleri ile verimsiz işeltmeler bir hayli fazlaca bulunmaktadır.

Gerek kapasite artışı – gerekse daha karlı olabilmek için öncelikli olarak OEE göstergesini ölçmeye başlamalı ve nerelerde sorun yaşanıyor ise, gerekli tedbirleri alarak OEE’mizi Dünya Standardına getirmek birinci önceliğimiz olmalıdır. Aksi halde gereksiz makine yatırımaları yapar, düşük OEE değerlerindeki karlılık oranları ile rekabetçi olma şansımızı kaybeder ve bir gün gelir ortada OEE ölçecek fabrikamız kalmaz.

Altın yumurtlayan tavuk hikayesini hepiniz bilirsiniz. Aklınız sürekli altın yumurtada olur ve daha çok yumurta elde etme ihtirası ile tavuğu umursamaz ve ihmal ederseniz, bir gün gelir ortada ne tavuk kalır – ne de yumurta. Üretimde de durum aslında aynıdır. Altın yumurta üreten makineleriniz vardır. TPM konsepti işte bu aşamada devreye girmektedir. Amacı OEE değerini Dünya standardı olan 85% seviyesine çıkarıp daha verimli bir işletme olabilmenize imkan sağlayan bir takım teknikler dizisidir.

Mevcut OEE ‘değeri 65% olan bir firma TPM uygulamaları ile OEE değerini 85% e çıkarması durumunda beş yıllık cirosunda ve karlılığındaki değişkenlik şu şekilde olmaktadır.

(OEE konusunda daha detay bilgi için “Toplam Verimli Bakım ve OEE”  başlıklı yazımı okuyabilirsiniz)

 

Leave a Reply


6 − iki =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler