The Blog

Öğrenen ve gelişen organizasyon olabilmek. (3 GEN Felsefesi)

Biz yalında “No problem is problem” deriz. Yani problemlerin her daim var olduğunu sürekli olarak karşımıza çıkacağını düşünürüz. Problem var ise o halde problem çözme yetkinliğimiz geliştirmemiz gereklidir.

Çok basit bir örnek ile bu konuyu açıklamaya çalışalım.

Varsayalım bir yerde cinayet olmuş ve polis’den bunun araştırılması istenmiş. Yani bir probem var !
Olay yeri inceleme ekipleri derhal olayın gerçtiği yere (GENBA) giderler, olayın geçtiği mahal’de ki kişi / delil vesirelere bakarlar ( GENBUTSU) ve incele analiz sonunda verilere dayalı bir rapor hazırlarlar (GENJITSU). Daha sonra Neden, Niçin, Nasıl gibi bir çok sorgulamalar yaparak olayı aydınlatmaya çalışırlar. (5W) Bu üç aşamayı gerçekleştirmeden olayı açığa kavuşturmaları mümkün değildir.

Bizde aynı felsefe ile bu üç yaklaşımı yani 3GEN Felsefesini üretim ya da hizmet alanında ki problemlerin çözümünde kullanıyoruz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

San Gen Syugi ( Üç Gerçek Felsefe)
Git ve Gör (Go and See) mantığı ile, problemin olduğu yerde, gerçek olay üzerine ve gerçek
veriler ile problemi çözme yaklaşımıdır.

 Genba : Gerçek yer. Müşteri için değerin üretildiği, olayın geçtiği alan. (üretim alanı)
 Genbutsu : Gerçek olay. (Probleme sebep olan makine, ürün, malzeme)
 Genjitsu : Gerçek aksiyon. ( İnceleme, analiz ve veriler ile konuşma)

3GEN yaklaşımın hemen akabinde problemi çözebilmek için en basit yaklaşım ile 5 WHY dediğimiz kök neden analizine girmemiz gerekiyor. Eğer problemin kök sebebine inmeden geçici çözüm ile süreci tamamlarsak , emin olunuz ki aynı problem ile yeniden karşılaşacaksınız demektir.


Şİmdi yukarıdaki duruma bir bakalım.

Birinci durumda size bir problem bildirildi ve ofisinizden kalkmadan bir takım aksiyonlar alınmasını istediniz. Gerçek durumu görmeden, sadece size aktarılan bilgiler ışığında ve kısmı bir bakış açısıyla, belki de önyargılı olarak durumu analiz ettiniz.
Bunun sonucu olarak yüksek riskte yanlış karar verme olasılığınız bulunmaktadır. Çünkü olay yerine gitmeden ve görmeden , sadece duuduklarınız ile aksiyon aldırdınız. Muhtemelen uygulamada zayıf kalacak ve ekibinizinde size olan güveni kısmen sarsılacaktır.

Bunun bir adım ilerisini düşünelim. (Git ve Gör) Problem size bildirildi ve bu defa kalkıp problemi görmeye gittiniz. Olayı hissederek, gerçekler ile bağlantı kurdunuz ve bu durum üretimde taktir gördü, motivasyonu arttırdı. Çünkü üretim ekibinin yanında yer aldınız.
Ancak problem çözülmeden – yine oracıkta bir takım aksiyonlar verdiniz ve çarçabuk üretim alanını terkettiniz. Sonuç küçük bir ihtimal problem çözülecek ancak büyük olasılıkla geçici çözüm olacaktır.

Şimdi bir adım daha ileri gidelim. (Git ve Çalış) Problem size bildirildi, üretim alanına problemi görmeye gittiniz. Kravatı çıkartıp, kolları sıvadınız ve ekibinizle beraber düşünüyor, çözüm arıyor,etkin iletişim ile ekip çalışması yapıyorsunuz. Bir bakıma ekibinize koçluk ve rol-model’lik yapıyorsunuz. Ekip sizinle beraber 5W problem çözme ilkesini öğreniyor ve herkezin birbirine olan karşılıklı saygı ve güveni artıyor.
Ne kadar etkileyici değilmi. ? Ancak henüz daha tamamlanmadı.

Şimdi son adıma geldiğimiz zaman ise (Git ve Çöz); bütün raporlar incelendi ve kök neden analizleri yapılarak sonuca ulaşıldı. Tüm alınan aksiyonlar tamamlanı ve problem tamamen çözüldü. Evet, son olarak ise benzeri problemin bir başka alanda olmaması için ve hatalardan alınan dersleri tüm organizasyonla paylaşmak için yapılan her şeyin yaygınlaştırılması, diğerlerine de öğretilmesi gerekiyor.

Eğer sürekli gelişen ve öğrenen bir organizasyon olmak istiyorsanız , en başta kendiniz buna inanmanız ve o doğrultuda hareket etmeniz gerekir. Aksi halde – yerinizde saymanız ve hatta geri gitmeniz kaçınılmazdır.

İşletme genel müdürleri ve insan kaynakları sorumluların – kültür dönüşümü anlamında dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birinin burası olduğuna inanıyorum. Lider’in gerçek görevi kendine bağlı olan kadroları eğitmek ve geliştirmektir. Eğitim ve gelişim için en doğru yer genba, en etkin strateji ise yaparak öğrenmektir.

'2 Responses to “Öğrenen ve gelişen organizasyon olabilmek. (3 GEN Felsefesi)”'
 1. YALIN URETIM dedi ki:

  Gerçekten içerik ve görseli olarak iyi hazırlanmış bir makale. Saygılar Leanfact Danışmanlık

 2. Nedim İLERİ dedi ki:

  Çok iyi bir yaklaşım modelinden bahsedilen güzel bir paylaşım.
  Evet sorun oluşmuş ise bir tespit ve analiz yapmak gerekiyor şüphesiz de bu tespit doğru bir fotoğraf çekimi ile ancak mümkün olabilir onun içinde sahaya inmek işin bizzat MUTFAĞINDAKİ EKİPLE BULUŞMA ile doğru yerden doğru açıdan yani YERİNDE FOTOĞRAFI ÇEKMEK.
  Daha sonra yine bu fotoğrafın yine aynı EKİP DESTEĞİ VE SİNERJİSİ ile doğru teşhis bakımından birlikte analizi sonucu KONUNUN KÖK KAYNAĞININ TESPİTİ.
  Gerekli aksiyonlar ile ÇÖZÜMÜN HEM NİHAİ VE KALICI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMESİ.
  ve yine durumun lokasyon dışı alanlarda da cereyan etmesi söz konusu olabileceği yaklaşımı ve bu defa SORUN OLUŞMADAN ÖNLEMEYE DÖNÜK YAKLAŞIM içinde tüm kurum veya kuruluş birimleri ile bu deneyimin paylaşılması
  denilmiş ki,
  Emeğinize sağlık.
  Diğer taraftan ana başlık olan EĞİTİM VE SÜREKLİ ÖĞRENEN BU SAYEDE DE GELİŞİMİ YAKALAYAN BİR ORGANİZASYON olmak da her işletmenin giffen ihtiyacı olup buna yönelik çabalar içinde olan organizasyonlar tabi ki alanlarında bir kaç adım önde olacaklardır.
  Saygılarımla.

Leave a Reply


+ 9 = ondört

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler