The Blog

Ohno Çemberi ile Bakmak ve Görmek
Haziran 12th, 2012-Üretim Yönetimi, -Yalın Altı Sigma, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Üretim alanlarında bir çoğumuz zaman zaman bulunur ve genelde de hızlı adımlar ile bir yerlere gideriz. Bu esnada ; aslında olan bir çok olayı ya da probemlemi farkedemeyiz. Bir çoğumuzun işletme körlüğü olarak da adlandırdığı bu durum belkide hemen çözülebilecek olan basit problemleri bile farkedememize sebep olmaktadır.

Yalın düşünceyi bemimsemiş kişilerin en belirgin özellikleri arasında kayıpları görebilmek (looking for Muda and learning to see) ve bu kayıplarının tanımını yaparak , elimine edici aksiyonları aldırma  yetileri gelmektedir (Identify Waste & Eliminate It.)

Ohno çemberi en basit tabiri ile üretim alanında sabit bir yerde durup, 360 derece ile etrafta olan bitenleri izlemek ve incelemekten ibarettir.  Bir başka deyişle MUDA aramaktır. (7 type of MUDA Defective Parts; Overproduction; Waiting; Over or Incorrect Processing; Unnecessary Motion; Excess Inventory; Unnecessary Transportation ; and 8th type of Waste: Unused creativity and  knowledge of the people)

Ohno çemberi ile operator ve malzeme hareketlerindeki MUDA’ları nasıl bulabileceğimize bakacak olursak ;

Bir mavi yaka çalışanın durumunu ele alalım. Bir operator’ün üretim alanında yapabileceği üç tür hareket vardır. Biz bunları 3W olarak tanımlıyoruz.

Walking  (yürüme) : Bir yerden bir yere gidiyordur. Ya bir şeyler almak ya da başka bir amaç için. Bu hareket tamamen MUDA’dır.

Waiting (bekleme) : Operatörün iş yapmadan beklemesidir. Makinesi durmuş onarılmasını bekler, malzeme ya da iş emri bekler ya da makine çalışsa dahi makinenin işini bitirmesini bekler. Tüm bu bekleme hareketleri tamamen MUDA’dır.

Workig (çalışma)   : Operatörün değer oluşturduğu tek hareket budur. Bu hareket ile ürün şekline, fonksiyonuna yada müşteri tarafından kabul edilen bir değerin oluşumuna kastkı sağlar.

Yine benzer şekilde bir malzemeyi ele alalım. Üretimde bir malzemenin başına dört tür işlem gelebilir.

Malzeme bekliyordur : Bekleme işlemi başlı başına bir kayıptır ve hiçbir değer üretmez. Malzemenin stoklarda ham madde olarak ya da yarı mamul olarak beklemesidir.

Malzeme taşınıyordur  : Malzemenin taşınmasıda ( her ne kadar bazen zaruri de olsa) kayıp bir süreçtir. Taşıma zamanı, taşıma ekipmanı ya da taşıyan kişi/lerin işlem zamanları tamamen MUDA’dır.

Malzeme kontrol ediliyordur : Malzemenin sağlam olup/olmadığı ya da doğtu olup/olmadığı gibi yapılan tüm işlemler başlı başına MUDA’dır. Evet bir sonraki sürece hatasız malzeme sağlamak oldukça önemli ancak bunu kontrol etme gereksinimini en aza indirgeyerek yapabilmek gereklidir.

Malzeme işlem görüyordur : Malzemenin oluşturduğu yegane değer işlem, burasıdır. Malzeme dönüşüme yada işleme girmiş, müşterinin istediği yarı mamul / mamule dönüşmekte ya da yarı mamul / manul’e renk, şekil, fonksiyon gibi değerler katmaktadır.

Bakmak ve görmek arasındaki en belirgin özellik yukarıda ki örneklerde olduğu gibidir. Gördüğünüz şeyin değer’mi yoksa MUDA’mı olduğunu anlayabilmektir.  Unutmayınız ki kayıplar her süreçte mevcuttur.

Önemli olan önce bu kayıpları görebilmek, tanımlamak ve sonrada ortadan kaldırmaktır.

Leave a Reply


+ bir = 9

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler