The Blog

Üretim Sistemlerinin Gelişimi: Üretim 7.0
Kasım 26th, 2018tedarik zinciri yönetimi, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

⎯ U1.0: İlk seri üretim: Bir kişinin her işi yapması yerine, herkesin ‘1” iş yapması ile standart iş konseptinin temelininin atılması. Tekrarlamalı iş süreçlerinin daha hızlı ve fazla eğitim gerektirmeden yapılabilir duruma gelmesi.

⎯ U2.0: Maliyet & Kalite baskısı: Kalitenin önce hat sonlarına konulan kontrol elemanları ile, daha sonraları örnekleme (AQL) ve ilerleyen dönemde ise İPK ile sağlanmaya çalışılması. Üretimden bağımsız kalite bölümlerinin ortaya çıkması.

⎯ U 3.0: JIT ve Çekme sistemi: Yalın üretimin doğuşu ile birlikte, üretimde yeni bir anlayışın başlaması. Değer, Değer zinciri, akış, çekme, mükemmellik kavramları ve Toyota Üretim Sisteminin doğuşu…

⎯ U4.0: Toplam Kalite: Üretim problemlerinin çözümünde ileri seviye istatistik araçlarından faydalanılması. DMAIC (6Sigma)

⎯ U5.0: Kalite anlayışında DFSS yaklaşımı ile tasarım aşamasında kalitenin elde edilmesi, Yalın ve Altı Sigma’nın birlikte kullanılmaya başlanması.

⎯ U6.0: Pazarın kişiselleştirilmiş ürünlere kayması ve çeviklik kavramının ortaya çıkması (mass production out → mass customization in)

⎯ U7.0: Yalın / Çevik ve 6Sigma stratejilerinin (LEAGILE – 6 Sigma) tüm tedarik zinciri süreçlerinde birlikte kullanılmaya başlanması. HIBRID model.

Leave a Reply


4 − dört =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler