The Blog

Yalın lider
Haziran 14th, 2012-İnsan Kaynakları, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Yalın gibi büyük dönüşümler de kitleleri doğru yönde harekete geçirebilmek ve istenilen sonuçları alabilmek için mutlak suret ile yalın liderlere gereksinim vardır. İnsanların içlerinden gelerek dönüşüme katkı vermeleri, değişim sürecinde etkin roller alarak çözüm üretmeleri için mutlak suretle örnek alacakları kimselere ihtiyaçları vardır.

Lider ile yönetici genelde hep karıştırılır. Her lider aynı zamanda bir yöneticidir ancak her yöneticinin bir lider olduğu her zaman geçerli değildir. Yalında lider dediğimiz zaman genel olarak şu özelliklerin olmasını bekleriz.

Lider, gidilecek yolu bilen, gösteren ve en önemlisi o yolda en başta kendisi giden kimsedir. Dönüşüm ve değişimin beklendiği ortamlarda kişiler liderleri izlerler. Örnek olabilmek için sadece ne yapılacağını söyleyip beklemek yerine ekip ile beraber çalışan, yönlendiren ve koçluk yapan bir tarzı benimserler.

Lider vaktinin önemli bir bölümünü ofis dışında (GENBA)ekibi ile beraber geçirir. Süreçleri ve problemleri ekibi ile beraber gözlemleyerek ekibinin motivasyonunu en üst düzeyde tutmaya çalışır. Liderdir ancak aynı zamanda da ekibin bir parçasıdır. Genbada olmaktan ve kaizen yaparken ellerinin kirlenmesinden asla gocunmaz.

Lider, ekibine çok önem verir. Ekibinin gelişimini ve eğitimini son derece önemser. Bireysel olarak ekip üyelerinin eksik yönlerini bilir ve geliştirilmesi konusunda aktif rol alır. Eğitim planları yapar ve ilgili eğitimleri aldırtarak ekibinin yetkinliğini sürekli geliştirir.

Lider, ekibine her zaman güven verir. Japon bir lider başarılı bir olay sonucunda kafasını öne eğerek kendisini arka plana alır, ekibini işaret eder ve ekibini onurlandır. “Ben sadece yol gösterdim, onlar yaptı, büyük emek onlarındır” gibi sözler ile ekibinin moral motivasyona tavan yaptırır. Başarısızlık karşısında ise kendisini ön plana sürerek ekibini arkasına alır ve tüm sorumluluğu, hatayı sahiplenir. “Ben başarısız oldum, ben hata yaptım” der. (harakiri). Çünkü lider her koşulda ekibinin yanındadır.

Lider, ekibine hata yapma şansı verir. Hiç hata yapmayan insan, deneme yapmayan insandır yaklaşımı ile kişileri suçlamak yerine problemin çözümüne odaklanırlar. Hata yapan ekibine ne öğrendiklerini, yeniden aynı hatanın olmaması için neler yapılaması gerektiğini sorar ve onları gelişime zorlar.

Lider, kişiler yerine süreçleri yönetir. O’nun için önemli olan süreç çıktılarıdır. İşleri delege eder ve ekip üyelerine güvenir. İşin nasıl yapılacağını söylemek yerine ne beklendiğini belirterek çözüm yolunu kişinin kendisinin araştırıp bulmasını sağlar. Bu sayede işi alan kişi, liderinin kendisine güvendiği sonucuna ulaşır ve en iyi sonucu verebilmek için sürekli düşünür, araştırır ve kendini geliştirir. Ekip gelişimi için sonuçlar her zaman istediği gibi olmasa da sabır ile yeniden kişilere fırsatlar vererek ekibini düşünmeye, araştırmaya ve gelişime zorlar. Bu yeni fırsat ile beraber başarısızlığa etki eden unsurların ortadan kaldırılması, yol gösterilmesi ve örnek olunması konusunda üstüne düşen görevleri eksiksiz yapar. Çünkü bilir ki , ekip liderin kopyasıdır ve lider ne yapar ise ekipte aynısını yapar.

Liderin hedefleri, hedefler doğrultusunda planları ve ölçüt göstergeleri vardır. Düzenli aralıklar ile hedeflerinin neresinde olduğunu, hedef sapmalarının nedenlerini detaylıca inceler. Problemlerin kök sebebini bulup tamamen ortadan kaldırıncaya kadar süreci takip eder.

Yalın liderlerin amaçları problemleri çözebilmektir ve kişilerden ziyade süreçlere odaklanırlar. O nedenle suçlu aramak yerine sonuca etki eden unsurları irdelemeyi tercih ederler.

Beklentilerimizi aktardık ve kişi kendi çabaları ile bir sonuç üretti. Ancak biz sonuçtan pek mutlu olmadık. Sonuç beklentilerimizin daha aşağısında kaldı. Bu durumda ne yapacağız?

Bu durumda bu sonuca neden olan etkenleri bulmak ve çözmek liderin görevidir. Yani kişi neden beklenilen sonuca verememiştir.

Beklenti tam olarak aktarılamamış yada anlaşılamamış mı dır? Çözüm yolları üretme konusunda kişinin yetkinlik, bilgi eksiklikleri mi vardır? Yeterli zaman verilememiş yada çözüme ulaşılabilmesi için uygun ortam sağlan mış mıdır?

Gibi birçok parametreyi sorgulamak ve gerçek başarısızlık sebebini bulmak liderin en öncelikli işlerinden birisidir. Burada kişinin başarısızlığının yüzüne vurulması yerine neden bu sonuca ulaştığının etkin bir dil ile aktarılması ve bir daha deneme yapması için yeni fırsatın verilmesi gereklidir. Hiç hata yapmamış insan hiç deneme yapmamış insandır felsefesi ile konuya yaklaşılmalıdır.

Yalın liderler örnek davranışlar sayesinde ekipte bir güven, dayanışması ortamı olacağı gibi gelişim imkânını da sağlanmış olacaktır.

Liderin Özellikleri

– Problemi çözün- suçlu aramayın

– İnsnalara ne istedinizi söyleyin – nasıl yapacaklarını değil

– Fonksıyonları yönetin – insanları değil.

– Herşeyi yapmaya kalkmayın.

– İyi bir başlangıç için ihtiyacınız olan tek sey kendinizsiniz.

– Ofisinizin dışına çıkın.

– Örnekler ile yönetin.

– İşlerinizi delege edin.

– Başkalarının hatalarından her daim dersler çıkarın ve bunu paylaşın.

– SMART hedefler koyun.

– GPM’inizi tanımlayın ( Goal – Plan – Metric)

– Size bağlı direkt kadronuzu eğitin.

– Ağzın açıkken dinleyemezsin. Unutma iki kulağın ve bir ağzın var.

– Kendinize sınır koymayın.

– Asla yalan söylemeyin ve verdiğiniz sözlere her daim sadık kalın.

– Herkesden erken gel ve yine herkesden geç iş’den ayrıl.

 

Leave a Reply


beş + 3 =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler