The Blog

Yalın lider
Nisan 10th, 2012-İnsan Kaynakları, -Yalın Altı Sigma, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Yalın gibi büyük dönüşümlerde kitleleri doğru yönde harekete geçirebilmek ve istenilen sonuçları alabilmek için mutlak suret ile yalın liderlere gereksinim vardır. İnsanların içlerinden gelerek dönüşüme katkı vermeleri, değişim sürecinde etkin roller alarak çözüm üretmeleri için mutlak suretle örnek alacakları kimselerin bulunması gerekir. Yalın liderler dediğimiz bu kişiler, doğru işleri doğru zamanda yapan ve ekibinin gücünü kullanmasını iyi bilen kimselerdir.

Lider ile yönetici genelde hep karıştırılır. Her lider aynı zamanda bir yöneticidir ancak her yöneticinin bir lider olduğunu her zaman söyleyemeyiz.

Yalında lider dediğimizde genel olarak aşağıdaki özelliklerin olmasını bekleriz.

Lider, gidilecek yolu bilen, gösteren ve en önemlisi o yolda en başta kendisi giden kimsedir. Dönüşüm ve değişimin beklendiği ortamlarda kişiler liderleri izlerler. Örnek olabilmek için sadece ne yapılacağını söyleyip beklemek yerine ekip ile beraber çalışan, yönlendiren ve koçluk yapan bir tarzı benimserler.

Lider vaktinin önemli bir bölümünü ofis dışında (Genba)  ekibi ile beraber geçirir. Süreçleri ve problemleri ekibi ile beraber gözlemleyerek ekibinin motivasyonunu en üst düzeyde tutmaya çalışır. Liderdir ancak aynı zamanda da ekibin bir parçasıdır. Genbada olmaktan ve kaizen yaparken ellerinin kirlenmesinden asla gocunmaz.

Lider, ekibine çok önem verir. Ekibinin gelişimini ve eğitimini son derece önemser. Bireysel olarak ekip üyelerinin eksik yönlerini bilir ve geliştirilmesi konusunda aktif rol alır. Eğitim planları yapar ve ilgili eğitimleri aldırtarak ekibinin yetkinliğini sürekli geliştirir.

Lider, ekibine her zaman güven verir. Japon bir lider başarılı bir olay sonucunda kafasını öne eğerek kendisini arka plana alır, ekibini işaret eder ve ekibini onurlandırır. “Ben sadece yol gösterdim, onlar yaptı, büyük emek onlarındır” gibi sözler ile ekibinin moral motivasyonuna tavan yaptırır. Başarısızlık karşısında ise kendisini ön plana sürerek ekibini arkasına alır ve tüm sorumluluğu, hatayı sahiplenir. “Ben başarısız oldum, ben hata yaptım” der. Çünkü lider her koşulda ekibinin yanındadır.

Lider, ekibine hata yapma şansı verir. Hiç hata yapmayan insan, deneme yapmayan insandır yaklaşımı ile kişileri suçlamak yerine problemin çözümüne odaklanırlar. Hata yapan ekibine ne öğrendiklerini, yeniden aynı hatanın olmaması için neler yapılması gerektiğini sorar ve onları gelişime zorlar.

Lider, kişiler yerine süreçleri yönetir. O’nun için önemli olan süreç çıktılarıdır. İşleri delege eder ve ekip üyelerine güvenir. İşin nasıl yapılacağını söylemek yerine ne beklendiğini belirterek çözüm yolunu kişinin kendisinin araştırıp bulmasını sağlar. Bu sayede işi alan kişi, liderinin kendisine güvendiği sonucuna ulaşır ve en iyi sonucu verebilmek için sürekli düşünür, araştırır ve kendini geliştirir. Ekip gelişimi için, sonuçlar her zaman istediği gibi olmasa da sabır ile yeniden kişilere fırsatlar vererek ekibini düşünmeye, araştırmaya ve gelişime zorlar. Bu yeni fırsat ile beraber başarısızlığa etki eden unsurların ortadan kaldırılması, yol gösterilmesi ve örnek olunması konusunda üstüne düşen görevleri eksiksiz yapar.  Çünkü bilir ki, ekip liderin kopyasıdır ve lider ne yapar ise ekipte aynısını yapar.

Liderin hedefleri, hedefler doğrultusunda planları ve ölçüt göstergeleri vardır. Düzenli aralıklar ile hedeflerinin neresinde olduğunu ekibi ile beraber gözden geçirir, hedef sapmalarının nedenlerini detaylıca inceler. Problemlerin kök sebebini bulup tamamen ortadan kaldırıncaya kadar süreci takip eder.

Liderin, yapılacaklar listesi olduğu gibi yapılmayacaklar listesi de vardır. Değer üretmeyen uzun toplantılardan, güç gösterilerinden ve zaman öldürücü her türlü aktiviteden uzak dururlar.

Bugünlerde oldukça gündemde olan Operasyonel Mükemmellik (Operational Excellence) konusu ancak ve ancak yalın dönüşümün tesis edilebilmesi ile mümkün olmaktadır. Bunun içinde yalın liderlere gereksinim vardır.

 

Leave a Reply


üç × = 9

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler