The Blog

Yalın üretim hücreleri tasarımı
Temmuz 21st, 2013-Üretim Yönetimi, Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

Hat dengelemesi

Montaj operasyonlarında parçayı bir bütün hale getirmek için yapılması gereken tüm iş adımlarının toplam işlem süresine üretim zamanı (lead time) ya da rate diyoruz. Aşağıdaki örnekde parçamızın rate’ı 60 sn dir. Yani bir operatör tek başına tüm işleri yapar ise 60 sn’de bir parça elde edecek ve saat başına 60 adet parça üretmiş olacaktır.

Üretimde esas olan unsur üretim hücresi cycle time ile müşteri takt time arasında dengeli olmasıdır. Eğer;

–          cycle time > takt time ise ürün yetişmez ,

–          cycle time < takt time ise üretim gereğinden erken biter. Üretim devam ederse aşırı üretim yapılmış olur.

Takt time müşteri tarafından belirlenir. Üretim hücresi cycle time (hangi sıklık ile ürün üreteceği) ise bu rakama göre belirlenir. Müşteri 360 adet / saat lik ürün ister ise cycle time hızlı olmalı, 60 adet / saat isterse cycle time daha yavaş olmalıdır. Üretimin ritmini takt time belirler.

Üretim montaj hatlarında cycle time’ı ayarlamak genelde operatör sayısını değiştirmek ile mümkündür. Müşteri kaç adet ürün istiyorsa hattın cycle time’ı (hızı)  “rate / takt time”  hesabından bulunur.Buradaki önemli mesele her bir operatöre düşen işlem zamanının aynı olmasıdır. (hat dengeleme)

 

Konveyor kullanımı
Taşıma işlemi MUDA’dır. Ancak bazı durumlarda başka seçeneğimiz kalmıyor ve konveyor gibi ekipmanları süreçler arasında kullanmak zorunda kalıyoruz. (Not: Manual transfer opsiyonu var ise konveyor yerine tercih edilmelidir. Konveyor enerji tüketir, yer kaplar ve arıza kaynağıdır!).
Konveyorların kullanıldığı ortamlardaki en kritik paremetrelerin başında konveyor hızı gelmektedir. Eğer bu hız süreç cycle time hızları ile orantılı değilse – süreç harmoniyi yakalayamaz ve kesintili olarak çalışır. Aşağıdaki örneğimizde olduğu gibi;
Eğer konveyor hızı cycle time’dan küçük ise süreç kesintisiz olarak çalışır, ancak konveyor hızı cycle time’dan büyük ise o zaman süreç kesintiye uğrayacaktır. (sağ alt resim)

Üretim hücreleri tasarımı
Süreçler için ekipmanların yer aldığı bazı üretim hücrelerinde hat dengelemesi her zaman yapılamaz. Ekipman cycle time’ları sonuna kadar oynayamazsınız. Örneğin enjekyon – pres – kapak takma adı altında üç operasyon olsun. Bunların cycle time’larıda 30 – 20 – 10 sn olsun. Normal durumda bu hattın cycle time’ı 30 sn dir.
Müşteri taleplerindeki artışa göre kapasite artışını olması gerektiği durumlarda buna cevap verebilmek için bazen üretim hücrelerinin tasarımalarını değiştirmek gerekebilir.
Örneğin müşteri 30 sn yerine artık 10 sn de bir ürün istemektedir. Bu durumda sizinde 3 adet üretim hücresine (enjeksiyon – pres – kapak takma süreçlerine) ihtiyacınız var demektir. Klasik olarak üretim hücresinin aynısından iki adet daha kurup, toplam üç üretim hücresi ile bu beklentiye cevap verebilirsiniz. Ancak bu durumda süreç içindeki ekipmanlarınızı tam olarak etkin kullanmış sayılmazsınız. Enjeksiyonlar tam kapasite çalışır iken, presler 66% , kapak takma ise 15% gibi bir etkinlik ile çalışacaktırlar. Bu gereksiz yatırımı yapmak yerine (pres ve kapak takma yatırımı) biraz düşünme ile alternatif bir çözüm bulunabilir.

Enjeksiyon 30 sn ise bunun anlamı 2 ürün / dk anlamına gelir. Bu çerçevede press 3 ürün / dk ve kapak kapama ise 6 ürün / dk dır. Yani pres enjeksiyondan hızlı, kapak kapama ise her ikisinden de hızlıdır. Bu durumda atıl kapasiteler mutlaka değerlendirilmelidir.

Altdaki resimde sol ve sağ tarafdaki üretim hücrelerinden aynı adet de ürün çıkmaktadır. Ancak birindeki yatırım maliyeti – diğerine göre oldukça azdır. Unutmayın yatırım maliyetttir, düşünmek ise masrafsız.

Leave a Reply


dört × = 16

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler