The Blog

Yeni Ürün Geliştirme
Aralık 16th, 2018Yalın YönetimLütfi Apilioğulları 0 Comments

İşletmeler daha sık yeni ürün geliştirmek zorundalar. Çünkü pazar bunu istiyor. Aksi halde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalırla. Artık ciro, büyük oranda yeni geliştirilen ürünlerden gelmektedir.

Sık ürün geliştirme faaliyetleri işletmelerin yeni ürün geliştirme maliyetlerinin önemli oranda artmasına neden olmaktadır. Önceleri, üretim maliyetlerine konsantre olan işletmeler artık ürün geliştirme maliyetlerine de önemli kaynaklar ayırmaktadır. Ürün Geliştirme Maliyetleri; Asla geri gelmeyecek (yanlış süreç) ya da geleceğe yatırım (Doğru süreç) olarak düşünülebilir.

Yeni ürün geliştirme sürecinde iki önemli evre vardır.

1. Pazara Duyarlılık: Müşteri ürün aramaz, bir sorununa çözüm arar. Doğru ürünün, stratejinin belirlenmesi sürecidir.

2. Eş Zamanlı Mühendislik. Fizibilite – Geliştirme – Tasarım – Süreç Planlama ve Üretim evrelerinin, takım çalışması esasları doğrultusunda (7Cs: Collaboration, Commitment, Coordination, Consensus, Compromise, Communication, Continuous Improvement), ardışık değil paralel olarak yapılması konseptidir. Yetkin iş gücü, ileri seviye teknoloji, esnek üretim hatları, tedarikçi entegrasyonu gibi unsurların bir arada olmasını gerektirir.

Pazara giriş süresini azaltıp, üretim ve ürün geliştirme maliyetlerini aşağı alabilmek için bu konuyu düşünün derim. Çevik Ürün Geliştirme

Leave a Reply


1 + dokuz =

Affiliates

Follow Me On The Web!

Join Lean Ofis | Turkey

Yalın Yönetim

Lean Ofis | Blog üyelik için

Tesekkürler